Wiedza o społeczeństwie

22 czerwca

Temat. Samorząd terytorialny - gmina, powiat, województwo. Lekcja powtórzeniowa.

Cele: przypomnienie i uporządkowanie wiedzy o strukturze, zadaniach i znaczeniu dla lokalnej społeczności samorządu terytorialnego.

PK. Jakie sprawy, jako obywatele, możemy załatwić w urzędzie gminy, w starostwie powiatowym i urzędzie wojewódzkim?

15 czerwca

Temat.(WOS) Naród, ojczyzna i symbole narodowe - lekcja powtórzeniowa.

Cele: przypomnienie i utrwalenie wiadomości o istocie narodu, tożsamości narodowej, ojczyznie, małej ojczyznie, symbolach narodowych, polskim dziedzictwie narodowym.

PK. Czy stosunek do symboli narodowych świadczy o naszym patriotyzmie?

Podr. str.92-95.

8 czerwca

Temat: Współczesna rodzina polska - lekcja powtórzeniowa.

Cele: utrwalenie zdobytych wiadomości i umiejętności o rodzinie i jej funkcjach.

PK. Jak postrzegacie współczesną polską rodzinę, jakie ma problemy, jakie szanse rozwoju?

Podr. str.22- 25.

Uzupełnij kartę pracy.

14-zycie-rodzinne-cwiczenie.odt

1 czerwca

Temat.(WOS)  Sprawy międzynarodowe - lekcja powtórzeniowa.

Cele:powtórzenie i utrwalenie wiadomości z rozdziału VI, wykonanie zadań powtórzeniowych, krzyżówek i kart pracy.

PK. Jak oceniasz działalność Polski na arenie międzynarodowej - zwłaszcza w UE, NATO i Grupie Wyszehradzkiej?

podr. str.169-196

Ćwiczenia 8/195,  1,3,4, 5,6,7,8,9,11,12/197           Za tydzień sprawdzian z rozdziału VI.

Temat.(WOS) Edukacja i praca.

Cele: znasz strukturę szkolnictwa w Polsce, charakteryzujesz funkcje szkoły, wiesz, czym jest i jaka jest rola edukacji ustawicznej, wymieniasz obowiązki i prawa ucznia, oceniasz kształcącą i wychowawczą rolę samorządu uczniowskiego, znasz zasady działania rynku pracy i rozumiesz zależność między dobrym wykształceniem a zdobyciem konkretnego zawodu, który ułatwi znalezienie odpowiedniej pracy, rozpoznajesz swoje predyspozycje do wymarzonej pracy - systematyczność, dokładność, punktualność.

PK. Jakie wykształcenie i umiejętności będą w niedalekiej przyszłości najbardziej poszukiwane przez pracodawców w Polsce?

Na co zwrócę uwagę.

1. Funkcja kształcąca szkoły.

2. Obowiązki i prawa ucznia.

3. Zależność między rynkiem pracy i wykształceniem.

4. Prawidłowe rozpoznanie własnych zdolności, umiejętności, predyspozycji w aspekcie wyboru szkoły ponadpodstawowej i zawodu.

Podr. str.28-30. Ćwiczenia 4/31

Pozdrawiam.

18 maja 2020

klasa 8

Temat. Podział świata na bogatą Północ i biedne Południe.

Proszę otworzyć załącznik- tam są cele lekcji i zadania.

Pozdrawiam.

Dokument_5.odt

11 maja 2020

Temat. Polska w UE.

Cele:

znasz daty: referendum unijnego, przystąpienia Polski do UE, nowe uprawnienia Polaków jako obywateli UE, fundusze z jakich korzysta Polska i oceniasz znaczenie rynku wewnętrznego UE.

PK. Jakie korzyści przynosi Polsce członkostwo w tzw. strefie Schengen?

Podr. str. 180-182.

Ćwiczenia 1,3/183       ćwiczenie 5 (dla chętnych).           Pozdrawiam i przypominam o odsyłaniu zadań.

4 maja 2020

Temat. Unia Europejska.

Cele: znasz przyczyny integracji europejskiej, nazwiska ojców założycieli, zadania UE, jej organy.

PK. Która koncepcja rozwoju UE jest Ci bliższa: Europa wolnych ojczyzn(narodów), czy jedno europejskie superpaństwo?

Podr. str.174-177.  ćwiczenia 2,3,9/178-179.

Pozdrawiam.  Proszę o nadesłanie zaległych prac, abym mógł je ocenić i zaproponować oceny końcoworoczne.

30 kwietnia 2020

Temat: Święta państwowe.

Zbliżają się majowe święta:

1 maja- Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

2 maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

3 maja- Święto Narodowe Trzeciego Maja

Pamiętajmy, że dla nas Polaków, są to ważne wydarzenia i powinny być godnie obchodzone. Powracamy pamięcią do naszej trudnej historii, gdzie przez wiele lat Polakom zabraniano czcić narodowych  bohaterów. Mając dziś wolną i niepodległą Ojczyznę wspomnijmy tych, którzy za nią ginęli, aby nasze pokolenie cieszyło się wolnością. Pamiętajmy o wywieszeniu flagi. Pozdrawiam i życzę miłego wypoczynku.

klasa 8

Temat. Polska na arenie międzynarodowej- ONZ.

Cele: wiesz, czym jest polityka zagraniczna, jakie cele państwa realizuje, oceniasz rolę ambasadorów i konsulów w realizacji celów polskiej polityki zagranicznej, znasz genezę powstania ONZ, cele jej istnienia i oceniasz aktywność Polski w jej działalności. PK. W jakich misjach pokojowych uczestniczyła Polska w ramach ONZ?

Podręcznik str.168-171. Ćwiczenia 2/172, 3,5/173.

Proszę o przesyłanie wykonanych zadań. Pozdrawiam.

6 kwietnia 2020

Temat: Organizacje obywatelskie.

Cele: znasz organizacje pozarządowe, ich rodzaje, zakres
działania, wymieniasz organizacje młodzieżowe, cele ich działania,
oceniasz znaczenie wolontariatu i związków zawodowych.

Pytanie kluczowe: czym różnią się organizacje pożytku publicznego
od zwykłych organizacji pozarządowych?

Podręcznik 152-155.

Ćwiczenia 1,2,4 str.156-157.

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzę Wam, Rodzicom,
Pani Wychowawczyni Pani, Urszuli błogosławieństwa Bożego, zdrowia,
pogody ducha, uśmiechu i mikrego dyngusa. Janusz Sternik.

Temat. Sądy i trybunały.

Cele : znasz zasady działania sądów , oceniasz rolę sędziów , prokuratora , obrońcy , wymieniasz rodzaje sądów i ich uprawnienia , wyjaśniasz terminy - immunitet , dwuinstancyjność postępowania sądowego , wymieniasz zadania Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu.

Pytanie kluczowe: Czy sędziemu potrzebny jest immunitet?

Zadania. 1. Jaką funkcję pełni władza sądownicza?

2. Jakie znaczenie dla obywatela ma dwuinstancyjność postępowania sądowego?

3.Wymień zadania Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu.

Proszę odeślijcie mi zadania mailem lub zdjęcie notatki z zeszytu.

Pozdrawiam. Janusz Sternik.

Pamiętajcie o akcji Nie wychodź z domu.