Historia szkoły

Narodziny Szkoły Podstawowej w Stawie Kunowskim wiążą się z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości w 1945 r. Przed II wojną światową dzieci chodziły do Szkoły Podstawowej w Borze Kunowskim (IV klasy).Niektórzy uczęszczali do Szkoły Podstawowej w Rudniku lub do pełnej siedmio klasowej S.P w Nietulisku. Staw Kunowski był wówczas wsią bardzo biedną. Większość ziem zajmowali koloniści i żydzi.

Można tu wymienić żydowską rodzinę Rajzmanów i niemiecką rodzinę Schrederów. W zawierusze wojennej rodziny żydowskie zginęły. Odnalazła się jedynie córka Rajzmana Róża. Miała prawo 1/3 majątku pozostałego po ojcu. Kawałek swojej ziemi sprzedała, a budynek przy stacji kolejowej pozostawiła jako pamiątkę mieszkańcom Stawu Kunowskiego. Ludzie wyremontowali jeden z okazałych domów i przeznaczyli go na placówkę oświatową.

Budynek jak podają źródła powstał prawdopodobnie w czasie budowy linii kolejowej

Ostrowiec – Starachowice. Ludność energicznie wzięła się do organizowania nowej placówki.

Nie liczyć się na pomoc państwa z domów przynoszono ławy, stoły, krzesła, taborety. Miejscowi

stolarze wykonali tablice. Uporządkowano teren wokół budynku.

Pierwszym kierownikiem czteroklasowej szkoły była Zofia Darczak, żona ówczesnego zawiadowcy stacji. Wkrótce przybyło do Stawu Kunowskiego małżeństwo nauczycieli Swinar Stanisław z żoną Lidią. On też objął stanowisko kierownika. Zarówno Darczakowie jak i Swinarowie szybko opuścili te miejscowość. Powodem były szantaże ze grasującej bandy. Szkoła przestała istnieć. Przeglądając starą dokumentację, natrafiamy na ślad, iż w 1949 r. figuruje jako filia S.P. w Rudniku.

W 1952 r. Do naszej miejscowości sprowadza siię nowy nauczyciel Piotr Wilczyński. Pod

jego kierownictwem mieszkańcy wsi wymalowali pomieszczenia, a Inspektorat Oświaty w Opatowie przydielił meble. Była pełną siedmioklasową szkołą. W tym klasy VI i VII zasilają uczniowie z Boru Kunowskiego oraz do kl. VII uczęszczają również dzieci z Rudnika. Wtym właśnie czsie zrodził się pomysł budowy nowej szkoły. W jej murach mieli pobierać naukę uczniowie z trzech miejscowości : Rudnika ,Stawu i Boru Kunowskiego.

W 1955 kierownikiem placówki zostaje wówczas nauczyciel uczący matematyki Tadeusz Uchański, wychowawca wielu pokoleń w tej miejscowości. W dalszej kolejności stanowisko kierownika obejmuje p. Józef Staszewski.

Ciągle trwają starania o budowę nowego obiektu szkolnego. Komitet Rodzicielski organizuje zabawy dochodowe, czyny społeczne. Wszystko nadaremne. Nauka przebiega w opłakanych warunkach, budynek szkoły grozi zawaleniem.

W 1984 r. dyrektorem szkoły zostaje p. Krystyna Staszewka. W tym czasie zapadła decyzja o zlokalizowaniu szkoły w obecnym miejscu. Nie przystąpiono jednak do budowy, gdyż na rozpoczęcie brakowało funduszy.

W 1989 r. funkcje dyrektora obejmuje Halina Zawłocka. Pierwsze kroki w budowie zostają poczynione. Ludność wsi mobilizuje się do pracy. Ogrodzono plac, wykonano prowizoryczne oświetlenie, zbudowano szopę na materiały budowlane.

5 września 1990r. rozpoczęto wykopy pod budowlę nowej szkoły . Zalano fundamenty . W serca mieszkańców wstąpiła radość i nadzieja. Entuzjazm ten został jednak szybko zgaszony . Sytuacja materialna kraju pogorszyła się. Zostaje podjęta decyzja o wstrzymaniu budowy. Wiadomość ta rani serca rodziców, dzieci i nauczycieli. W 1992 r. szkoła zostaje przeniesiona do lokalu zastępczego. We wrześniu 1994 r. nastąpiła kontynuacja prac, szkoła zaczyna rosnąć, prace

poruszają się naprzód. Na tle lasu w szalonym tempie wyrastają mury wspaniałego gmachu. 1 września 1999 r. spełniają się marzenia. Otrzymujemy wspaniały obiekt, który zdobi nie tylko miejscowość ale i całą gminę.

Radość mieszkańców trwała jednak krótko. W lutym 2002 r. Rada Gminy w Brodach podejmuje decyzję o likwidacji szkoły. Decyzja ta szokuje wszystkich. Nowy piękny obiekt ,dobrze

wyposażony, przynoszący chlubę gminie zostaje zlikwidowany.

Zatroskani dalszym losem szkoły nauczyciele i rodzice powołują Stowarzyszenie, które od 1

września 2002 r. zostaje organem prowadzącym szkołę. Prezesem Stowarzyszenia wybrano p. Agnieszkę Grudniewską. Do Zarządu Stowarzyszenie weszły też p. Ewa Orczyk, p. Maria Skiba oraz Elżbieta Mroczek. Funkcję dyrektora szkoły obejmuje p. Ewa Orczyk.

Szkoła wreszcie zaczyna się rozwijać. Dzieci pobierają naukę w klasach oddzielnych. Pogłębiają swoje zdolności poprzez różnego rodzaju koła zainteresowań. Począwszy od klasy 0 uczą się dwóch języków obcych oraz informatyki.

Wszyscy nauczyciele dbają o bezpieczeństwo i wszechstronny rozwój dzieci.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom środowiska Stowarzyszenie powołuje z dniem

01.09.2003 r. Przedszkole dla dzieci w wieku od 3-5lat, a od 01.09.2004r. Pierwszą klasę Gimnazjum.

Rodzice dzieci uczących się w/w placówkach chętnie uczzestniczą w pracach na rzecz

szkoły. Są zadowoleni, że doczekali się szkoły, która w miarę swoich możliwości spełnia ich oczekiwania.