Magia wróżb w Stawie Kunowskim
Wigilia imienin Andrzeja upłynęła przedszkolakom ze Stawu Kunowskiego pod znakiem wróżb
i czarów. Ich sala przeobraziła się w zlot „przyjaznych dzieciom” czarownic, a panie zadbały o różnorakie atrakcje. Na początku wychowawczyni zaprezentowała informacje dotyczące ludowej tradycji związanej z Andrzejkami, a także wyjaśniła, że wszystko, co będzie miało miejsce podczas wróżenia i zabawy należy traktować z „ przymrużeniem oka”.
Dzieci dowiedziały się, co miłego spotka je w przyszłym roku, jak będzie miał na imię najlepszy przyjaciel, gdzie wyjadą na wakacje, a nawet jaki zawód będą reprezentować w przyszłości. Wróżby przeplatane były zabawą przy dźwiękach muzyki dziecięcej.
"Na A jest imion wiele w świecie,
Lecz dla mnie Andrzej urok ma.
Pomóżcie wróżby, wy możecie,
Niechże Andrzeja los mi da"
Wróżbom, zabawie i żartom przy poczęstunku w naszej szkole nie było końca. Klasy IV-VI współnie zorganizowały andrzejkowy wieczór by tradycji stało się zadość
25 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Stawie Kunowskim obchodzony był ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. W tym dniu dzieci z kl. 0-III przyszły do szkoły w towarzystwie swoich pluszowych ulubieńców. Uroczystość rozpoczęła się od zabawy tanecznej przy piosence ,,Pokochaj pluszowego misia”. Następnie uczniowie zapoznali się z historią powstania tej zabawki. Miała również miejsce prezentacja misiów- gwiazd filmowych, które zdobyły popularność w bajkach dla dzieci. Potem wszyscy uczestnicy imprezy przenieśli się do świetlicy, gdzie w towarzystwie zgromadzonych maskotek Pani Dyrektor Ewa Orczyk przeczytała fragment książki A. A. Milne pt. ,, Kubuś Puchatek”. Najmłodsi uczniowie mieli także okazję zaprezentować swoje talenty plastyczne w trakcie wykonywania portretu NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO MISIA. Piękne prace zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali odznaki PRZYJACIELA PLUSZOWEGO MISIA i słodkie małe ,,co nieco”. Odbyło się również wspólne oglądanie bajek: ,, Miś Uszatek” i ,, Bracia Koala”. Dzień Misia upłynął w radosnej i miłej atmosferze.
21 listopada uczniowie klasy V i VI mogli wykazać się swa wiedzą podczas szkolnego konkursu mitologicznego. Zmaganiom towarzyszyła iście olimpijska atmosfera. Kosztując boskie pokarmy – nektar i ambrozję – odpowiadali na pytania sprawdzające ich wiadomości o mitach greckich i rzymskich. Bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadając na pytania przygotowane przez swoją nauczycielkę języka polskiego udowodnili, że czytanie lektur szkolnych nie jest tylko obowiązkiem, ale może dostarczyć wielu przyjemności, wrażeń i poszerzać horyzonty myślowe.
15 listopada 2013r. gościliśmy w naszej szkole aktorów z Krakowa. Uczniowie obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. „ Internetowa pułapka” w ich wykonaniu.
Przedstawienie poruszało bardzo aktualny temat Internetu, jego zalet, ale też wad. Internet jest dla młodych ludzi, szczególnie dla uczniów, kopalnią wiedzy, pomaga w nauce. Umożliwia też kontakt z mieszkańcami całego świata. Z drugiej jednak strony niesie zagrożenia, szczególnie tym, którzy korzystają z popularnych portali społecznościowych. Nieuczciwi internauci nierzadko wykorzystują naiwność, łatwowierność najmłodszych i popełniają przestępstwa z ich udziałem. Internet stwarza więc możliwości oszukiwania, dręczenia innych, wyrządzenia im krzywdy. Spektakl był więc swoistym ostrzeżeniem dla dzieci, by nie podawały swoich danych w Internecie ani nie wierzyły bezkrytycznie swoim wirtualnym znajomym. Dydaktyczny charakter przedstawienia został przekazany w sposób bardzo komunikatywny, rzeczowy i – co dzieciom niezwykle się podobało – humorystyczny.
Aktorzy przypomnieli również zasady zachowania się podczas spektaklu teatralnego, co jeszcze bardziej podkreśliło dydaktyzm tego przyjemnego wydarzenia.
7 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Stawie Kunowskim odbył się uroczysty apel z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Montaż słowno - muzyczny przygotowała klasa V z wychowawczynią p. Beatą Piątek.
31 października wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami odbyli pieszą wyprawę do Boru Kunowskiego, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający pomordowanych podczes II wojny światowej mieszkańców gminy Brody. Dzieci w hołdzie poległym zapaliły znicze. Odczytane zostały nazwiska wszystkich ofiar. Pamięć tragicznie zmarłych uczczona została minutą ciszy.
29.10.2013r., jak co roku, przedszkolaki i uczniowie klasy drugiej ze Stawu Kunowskiego wybrały się na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora „ Kubuś” w Kielcach na spektakl „ Kiedy króla boli ząb”. Było to przedstawienie wdrażające dzieci do dbania o czystość i mycia zębów. Poza przesłaniem płynącym z bajki dzieci poznały także pracę aktora i innych osób czuwających nad prawidłowym przebiegiem każdego spektaklu. Miały również możliwość wystąpienia na prawdziwej scenie wcielając się w różne role.
Wycieczka ta była miłym i rozwijającym wydarzeniem w życiu placówek.
„…Ślubujemy dziś”
„Zaprzyjaźnić się z książkami, Dumą swojej szkoły być,
Ze wszystkimi pierwszakami, Ślubujemy dziś”
Dziś to znaczy 25 pażdziernika 2013 roku swoje ślubowanie przeżywali uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej w Stawie Kunowskim. Po życzliwej zachęcie starszych koleżanek z przejęciem wygłaszali wiersze i piosenki. Zadeklarowali swą niezłomną wolę bycia pilnymi uczniami, respektującymi szkolne regulaminy dobrego zachowania.
Dzielni pierwszoklasiści nie zrazili się nawet wtedy, gdy przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Julia Jagieło zaproponowała im dość nietypowa próbę. Każdy miał zjeść łyżeczkę ziemi ze szkolnego placu – „ziemi niezwykłej, bo wydeptanej butami kilku pokoleń uczniów naszej szkoły”. Gdy okazało się, że nawet ziemia smakowała pierwszakom „jak czekolada” , zdecydowano o ostatecznym przyjęciu całej dwunastki do społeczności szkolnej. Rodzice udekorowali swoje pociechy „żakowskimi” czapeczkami, po czym wszyscy zgromadzeni na uroczystości wysłuchali podniosłej formuły ślubowania.
Całości dopełnił „obrzęd pasowania na ucznia” , którego dokonała pani dyrektor Ewa Orczyk. W ruch poszedł wielki ołówek, który po kolei spoczął na ramieniu każdego pierwszaka.
Na koniec wychowawczyni klasy pierwszej pani Maria Skiba wręczyła swoim wychowankom pamiątkowe dyplomy i książeczki z dedykacją.
Witaj pierwsza klaso!
Jakub Gałka
Patryk Jagieło
Michał Kaczor
Andrzej Lech
Wiktoria Murzyn
Błażej Pastuszka
Oliwier Sołtysik
Kamila Stachuczy
Martyna Stachuczy
Filip Swirta
Martyna Wojciechowska
Joanna Żak
„…Uczniem być to ważna sprawa I otwierać wiedzy drzwi.
Uczyć się by świat poznawać. Ślubujemy dziś”.
15 października odbyła się w naszej szkole akademia z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej. Wierszem i piosenką uczniowie podziękowali nauczycielom za ich codzienny trud wkładany w nauczanie i wychowanie.
Krótka inscenizacja w formie pokazu kunsztu kucharskiego dała receptę, jak przez cały rok zachować optymizm, radość życia, zadowolenie i satysfakcję z przekazywania swej wiedzy wychowankom. Przyjemnym akcentem były róże wręczane każdemu nauczycielowi jako znak pełnej uczniowskiej wdzięczności.
W piękny jesienny dzień przedszkolaki ze Stawu Kunowskiego wraz ze swoimi rówieśnikami ze Stykowa wybrały się do Centrum Kulturowo- Archeologicznego w Nowej Słupi.Zapoznały się tam z życiem i kulturą starożytną. Odwiedziły m. in. stanowiska: garncarskie, obróbki skóry, łucznicze, gier i zabaw antycznych, brązownictwa i złotnictwa, warsztaty: kowalski, tkacki, i inne.Mimo, ze są to trudne tematy, zwłaszcza dla małych dzieci, maluchy nie nudziły się wcale. Wiadomości przekazywane były w przystępny sposób, a ich atrakcyjność wzmożona była ubraniami przewodników stylizowanymi na odległe czasy. Poza tym dzieci mogły w aktywny sposób uczestniczyć w zajęciach: grały w antyczne gry, lepiły z gliny, robiły mąkę, a także strzelały z łuku. Wycieczka ta była niejako podróżą do przeszłości, która w pamięci przedszkolaków pozostanie wspaniałym i wartościowym przeżyciem.
1 października odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Ogłoszono wyniki ogłoszonego przez Samorząd Szkolny konkurs na: najlepszego kolegę i najprzystojniejszego chłopca w szkole. Za najfajniejszego chłopca w kategorii klas 4-6 uznano Dominika Pożogę, a z klas młodszych najmilszym został Daniel Wojciechowski. Misterem szkoły z klas 4-6 ogłoszono Michała Dąbrowskiego. Najprzystojniejszym chłopcem w klasach młodszych okazał się Kacper Kita. W konkursie wiedzy ogólnej dla chłopców pierwsze miejsce zajęli Miłosz Kasperkiewicz i Michał Dąbrowski.
Wszyscy zwycięzcy otrzymali słodkie upominki.
28 września 2013r. odbył się już XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. Ogółem w Rajdzie uczestniczyło 5677 osób. To rekordowa liczba uczestników, która wędrowała 15 trasami pięknej ziemi świętokrzyskiej. Najliczniej reprezentowana była trasa nr 6 z Bielin. wędrowała nią 1865osób. Najdłuższą trasą był „Mocarny Szlak” z Kielc, który liczył 40 km. Wędrowało nim 29 uczestników. W tym roku w Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym wraz ze swoimi grupami dotarło na szczyt Łysej Góry 80 kapłanów, 38 sióstr zakonnych, 75 katechetów i 223 opiekunów świeckich.
Także i społeczność naszej szkoły tego pamiętnego dnia wędrowała wraz z opiekunami Anetą Tokarską Wojtasik i Agnieszką Grudniewską na Święty Krzyż. My pielgrzymowaliśmy trasą nr 7 – „Modrzewiową”, której długość wynosiła 13 km. Spotkaliśmy się o godzinie 9.00 przed kościołem parafialnym w Grzegorzowicach. Następnie szliśmy przez Pokrzywiankę, Chełmową Górę i Nową Słupię. Po trudach i ponad pięciogodzinnym marszu dotarliśmy na Święty Krzyż. I choć ponieśliśmy ogromny wysiłek i niekiedy w czasie pielgrzymowania brakowało tchu, to byliśmy naprawdę szczęśliwi i dumni, że udało nam się dotrzeć na szczyt Świętego Krzyża.
Dnia 27.09.2013r. na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego Hufca ZHP „Lubianka” odbyły się VII Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o Puchar Starosty Starachowickiego. Zmagania te zostały zorganizowane w ramach w ramach programu „BEZPIECZNI NA DROGACH – RAZEM DLA 112”. Głównym celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy oraz umiejętności dzieci i młodzieży w zakresie udzielania pierwsze pomocy.
Zawody przeprowadzono w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i w kategorii otwartej skupiającej szkoły średnie, kluby, grupy ratownicze itp. Każda z drużyn biorących udział w konkursie pisała test wiedzy z zakresu ratownictwa, a także brała udział w scenkach sytuacyjnych, w których uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Nasi uczniowie wystąpili w zawodach w następującym składzie: Julia Jagiełło, Jagoda Sieniek, Ewa Czajkowska, Julia Gębura i Michał Dąbrowski. Drużynę do konkursu przygotowały: Aneta Tokarska Wojtasik i Izabela Komar. Nie udało się stanąć na podium, ale zaznaczyć trzeba, że był to ich pierwszy występ w tego rodzaju zawodach. W przyszłym roku będzie lepiej.
A społeczność szkoły wie już na pewno, że z młodymi ratownikami zawsze może się czuć bezpieczna.
23 września uczniowie z klas 0-6 pojechali na wycieczkę na Święty Krzyż i do Babyjagowa. Pomimo niesprzyjającej pogody wszystkim dopisywały humory. Dzieci zwiedziły Muzeum Misyjne i Kaplicę Oleśnickich, gdzie brat Kazimierz pobłogosławił nas relikwiami drzewa Krzyża Świętego.
Wielu atrakcji dostarczyła wizyta w krainie Baby Jagi, gdzie dzieci odwiedziły chatkę Jasia i Małgosi, jaskinię zbója Madeja i najodważniejsi pokonali tunel strachu. Wizyta w Babyjagowie zakończyła się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Po dniu pełnym wrażeń uczestnicy wycieczki wrócili do domu.
Dnia 9 września 2013r. uczestniczyliśmy w bardzo ciekawym, plenerowym wydarzeniu edukacyjnym o nazwie „Od Prasłowian do Polaków”. Impreza ta miała miejsce w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Warsztaty odbyły się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizowanych, jak co roku, wrześniową porą. Tegorocznej edycji EDD przyświecało hasło "Nie od razu Polskę zbudowano".
Impreza edukacyjna miała charakter rodzinny i edukacyjny. Skierowana była do wszystkich grup wiekowych, jednak szczególny nacisk położony został na wymiar naukowy. W tym roku przypada bowiem 150.rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Narracja historyczna imprezy nawiązywała więc do burzliwych wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie ziemi świętokrzyskiej w czasie walk powstańczych 1863-1864.
Jako uczestnicy warsztatów mieliśmy okazję zobaczyć jak powstawała powstańcza prasa – to był wielki wyczyn. Dowiedzieliśmy się także czym była biżuteria żałobna, sami także ją wykonywaliśmy. Ponadto doświadczyliśmy warunków nauki polskich dzieci w „ruskiej szkole” i samodzielnie wykonywaliśmy herby powstańcze. Rekonstrukcje walk powstańczych pozwoliły przybliżyć nam realia historyczne, główne działania militarne i bohaterów Powstania Styczniowego. Na terenie Archeoparku nie zabrakło również stanowisk związanych z wiejskim rzemiosłem oraz trudnymi warunkami pracy chłopa pańszczyźnianego.
Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu. Wizyta w Muzeum Przyrody i Techniki uświadomiła nam, że jesteśmy częścią wielkiej europejskiej tożsamości, o której nigdy nie możemy zapominać, a także o którą ciągle trzeba zabiegać i walczyć. Oby więcej tego typu wydarzeń.
2 września cała społeczność szkolna z radością usłyszała pierwszy powakacyjny dzwonek. Tym samym o godzinie 8:30 rozpoczął się nowy rok szkolny 2013/2014.
2012/2013
Pożegnania nadszedł czas…
Przedszkolaki ze Stawu Kunowskiego uroczyście zakończyły rok szkolny. Odświętnie ubrane, po raz ostatni przyszły do placówki. Pani dyrektor bardzo serdecznie wszystkich powitała i opowiedziała o wszelkich przedsięwzięciach przedszkola. Następnie nadszedł czas na występ dzieci, które bardzo chętnie deklamowały wierszyki i śpiewały piosenki, także w języku angielskim. Po pięknym przedstawieniu wychowawczyni Magdalena Pentek wręczyła maluchom dyplomy i pożegnała je życząc udanych wakacji.
Przedszkolaki ze Stawu Kunowskiego 26.06.2013r., tuż przed zakończeniem roku przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Bajkolandii i Gminnej Biblioteki Publicznej w Brodach.
W Starachowicach miło upłynął nam czas na wspólnych grach i zabawach, natomiast w bibliotece dzieci zapoznały się z pracą bibliotekarza i zostały zachęcone do korzystania z tamtejszych zasobów. Pani Ewa Diałak wyjaśniła maluchom różnice pomiędzy biblioteką, a księgarnią, oprowadziła po wszystkich pomieszczeniach, zadawała pytania i zagadki, na które dzieci chętnie udzielały odpowiedzi. Na zakończenie wysłuchały wierszy Jana Brzechwy.