Dla rodziców

  • Warto Pomagać

    20.12.2024
    🎄♥️Warto pomagać ♥️🎄
    W piątek gościliśmy w szkole Pana Mateusza, tatę Klary, na rzecz której zorganizowaliśmy kiermasz świąteczny. Przekazaliśmy dochód z naszej corocznej charytatywnej akcji, która wyraźnie pokazuje, co jest istotą Bożego Narodzenia i człowieczeństwa.
    Do naszej akcji przyłączyło sie KGW „Stawianki”, za co należą się Wam wielkie 👏👏👏
    Jeszcze raz - w imieniu własnym oraz Klary i jej rodziców - serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek, nawet najmniejszy sposób, przyczynili się do sukcesu kiermaszu, życząc zdrowych i spokojnych świąt spędzonych radośnie i beztrosko w gronie najbliższych
  • Zdrowo jemy i się tym delektujemy

    W naszej szkole odbyła się - już po raz drugi - akcja pod hasłem „Zdrowe Śniadanie”, mająca na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz edukację dzieci na temat prawidłowego odżywiania. Wydzarzenie

    odbyło się w radosnej atmosferze, a uczniowie z zapałem uczestniczyli w przygotowaniach. Każde dziecko miało okazję, pod okiem nauczycieli, wykonać zdrowe danie. Na stole pojawiły się twarożki i kolorowe kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, ozdobione świeżymi pomidorami, ogórkami, papryką, sałatą, rzodkiewką.

    Kolejną atrakcją były zdrowe desery. Na stół trafiło wilgotne ciasto marchewkowe, które stanowiło świetną alternatywę dla tradycyjnych słodyczy. Do tego gofry szpinakowe, które, mimo swojego nietypowego składnika, zyskały wielką sympatię dzieci.

    Nie zabrakło również koreczków z warzyw i owoców, które okazały się prawdziwym hitem. Dzieci mogły wybierać spośród różnych kombinacji smakowych, łącząc na przykład owoce z serem, a pomidory z oliwkami. Napoje, które towarzyszyły śniadaniu, były przygotowane ze świeżo wyciskanych pomarańczy i cytryn, co dodawało energii i orzeźwienia.

    „Zdrowe Śniadanie” to inicjatywa, która z pewnością ma ogromny wpływ na kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Dzięki takim wydarzeniom uczniowie uczą się, że zdrowe jedzenie może być smaczne i kolorowe, a wspólne przygotowywanie posiłków daje ogromną radość i satysfakcję.

    Podczas wydarzenia rozstrzygnięty został szkolny etap konkursu plastycznego pod hasłem „Ekomisja na talerzu”. Wszyscy uczestnicy - i zwycięzcy, i wyróżnieni- otrzymali nagrody finansowane przez szkołę. Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy w kolejnym etapie konkursowych zmagań

    Nasze zerówczaki także dołączyły do szkolnej akcji pt. "Zdrowe śniadanie", samodzielnie przygotowując pyszne i zdrowe kanapki w zaciszu swojej klasy. Kolorowe i smaczne śniadanka zniknęły błyskawicznie

  • „Świętokrzyskie jakie cudne” - Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”

    Po raz kolejny nasi uczniowie klas III - VIII uczestniczyli w wycieczce w ramach innowacji pedagogicznej. Tym razem udaliśmy się do Krzemionek Opatowskich - rezerwatu archeologicznego, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Była to fascynująca podróż w głąb historii.

    Podczas wizyty w Muzeum Archeologicznym uczniowie dowiedzieli się, jak dawni górnicy wydobywali i przetwarzali krzemień pasiasty i jak trudna to była praca. Dzieci z ciekawością oglądały repliki narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. Uczestnicząc w warsztatach "Spotkanie z jaskiniowcem", uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w rozpalaniu ognia przy użyciu pradawnych metod, co okazało się zarówno trudnym, jak i ekscytującym wyzwaniem. Wszyscy mogli także stworzyć własne naszyjniki z pomocą neolitycznych narzędzi.

    Wycieczka była nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale również do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i doświadczania historii w ciekawy sposób.

  • Dzień Kredki

    "Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, kolorowe kredki bardzo lubią mnie. Kolorowe kredki, kiedy je poproszę, namalują wszystko to co chcę..." Słowa tej piosenki przyświecały naszym zerówczakom podczas obchodów Dnia Kredki. Z tej okazji, przebrani za kredki w ulubionych kolorach, braliśmy udział w zajęciach i zabawach- oczywiście z kredkami w roli głównej. Dzieciaki poznawały i segregowały różne rodzaje kredek, rozwiązywały zagadki matematyczne, mieszały kolory tworząc zupełnie nowe barwy. Wykonały również własne organizery na przybory i oczywiście wzorowo zastrugały swoje szkolne kredki. To był niesamowity dzień.

  • Dzień buraka

    Przyszła pora na buraczka

    Z przedszkolnego warzywniaczka.

    A buraczek jest czerwony

    Jednakowo z każdej strony.

    Chodzi ciągle obrażony bo jest z chrzanem wciąż łaczony .

    Burak słodki jest i zdrowy ,

    Burak bywa też cukrowy .

    Burak dobry jest w sałatce

    Powiedz o tym swej sąsiadce.

    Burak w barszczu jest z uszkami ,

    Sok z buraka wypij z nami !

    Tym autorskim wierszem pani Asi przedszkolaki zaczęły Dzień Buraka.Jak zwykle spędziliśmy miło czas bawiąc się, ucząc, gotując.Zainspirowani innowacją klasy trzeciej zrobiliśmy swój zakwas.Wcześniej jednak przedszkolaki z przyjemnością spróbowały wytworu swoich starszych kolegów. Po wszystkich zadaniach chętniej też jadły barszczyk z uszkami przygotowany przez panią kucharkę.

  • Pamiątkowy egzemplarz „Kordiana” od Prezydenta dla PSP w Stawie Kunowskim

    Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała wyjątkowy prezent – „Kordiana” Juliusza Słowackiego - przekazany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę, z okazji udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

    To inicjatywa mająca na celu popularyzację polskiej literatury. Co roku, w pierwszą sobotę września, w całym kraju odbywają się publiczne czytania wybitnych utworów literackich. W 2024 roku wyborem organizatorów był właśnie „Kordian”– jedno z najważniejszych dzieł romantyzmu, element naszej narodowej tożsamości.

    W ramach tej szlachetnej akcji dyrekcja, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wspólnie uczestniczyli w czytaniu fragmentów dramatu, wprowadzając młodszych i starszych uczestników w świat literackiego geniuszu Słowackiego. Cieszymy się, że mogliśmy w ten sposób przyczynić się do szerzenia kultury i tradycji literackiej w Polsce.

    Pamiątkowy egzemplarz „Kordiana”, który trafił do naszej szkoły, jest symbolem uznania dla zaangażowania i pasji, jaką wykazaliśmy, biorąc udział w tej ogólnopolskiej akcji. Z pewnością będzie on cenną pamiątką i inspiracją do dalszego poznawania twórczości wybitnych polskich autorów.

    Serdecznie dziękujemy Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za ten wspaniały gest oraz za docenienie wysiłków naszej szkoły w promowaniu kultury narodowej. Z pewnością będziemy kontynuować naszą przygodę z literaturą, biorąc udział w kolejnych edycjach Narodowego Czytania, a także zachęcając naszych uczniów do sięgania po dzieła polskich pisarzy i poetów.

  • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

    14.11.2024

    Liczyć każdy może…

    W dniach 14- 15 obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

    Z tej okazji odbyły się klasowe konkursy na mistrza tabliczki mnożenia. Następnie uczniowie postanowili sprawdzić, jak nauczyciele i pracownicy szkoły znają tabliczkę mnożenia.

    W konkursach klasowych o tytuł eksperta tabliczki mnożenia

    - I miejsca zdobyli:

    kl. 4. Franek Zapala

    kl. 5. Wiktor Mąka

    kl. 6. Agata Gałka

    kl. 7. Maria Górecka

    kl. 8. Emilia Jasztal

    - II miejsca:

    kl. 4. Maciej Barański

    kl. 5. Filip Rozwadowski

    kl. 6. Klaudia Kita

    kl. 7. Julia Kudelska

    kl. 8. Jakub Jezierski

    - III miejsca zajęli:

    Adam Kwiatkowski i Weronika Mąka

    Zuzanna Banasik i Szymon Balcer

    Wszystkim serdecznie gratulujemy!

  • Ślubowanie klas I

  • Święto Niepodległości na sportowo

    15.11.2024

    15 listopada już po raz siódmy uczciliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości na sportowo — tym razem na biegowo! Wszyscy uczestnicy dali z siebie wszystko, a emocje towarzyszyły nam od początku do końca zawodów.

    Najmłodsi uczestnicy, przedszkolaki oraz uczniowie klasy „0”, pokonali dystans w duchu zabawy i bez rywalizacji, ciesząc się wspólną aktywnością na świeżym powietrzu. Jednak w starszych klasach zrobiło się naprawdę emocjonująco!

    W klasach I–III rywalizacja była zacięta, a w kategorii dziewcząt miejsca na podium zajęły:

    Alicja Woźniak

    Julia Świrta

    Nikola Rzeszutek

    W kategorii chłopców w tych samych klasach wyniki były następujące:

    Alex Mucha

    Antoni Nowak

    Oliwier Gut

    Starsze klasy IV–VI również walczyły z pełnym zaangażowaniem. W kategorii dziewcząt najlepsze były:

    Klaudia Kita

    Zuzanna Gierczak

    Weronika Mąka

    Wśród chłopców najszybsi okazali się:

    Kacper Niedziela

    Franciszek Zapała

    Marcel Mastalerz

    Najstarsi uczestnicy, czyli uczniowie klas VII i VIII, zakończyli zawody z następującymi wynikami. W kategorii dziewcząt zwyciężyła:

    Nadia Barańska

    Chłopcy walczyli do samego końca, a na podium stanęli:

    Bartłomiej Łata

    Wiktor Madej

    Bartłomiej Żelazowski

    Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom, a także każdemu, kto wziął udział w tym wyjątkowym wydarzeniu! Dziękujemy za sportowego ducha, zaangażowanie i radość, którą wnieśliście na nasze szkolne święto. Do zobaczenia za rok!

  • Narodowe Święto Niepodległości

    08.11.2024

    ,,Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” - Józef Piłsudski

    Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas VII-VIII zaprezentowali wyjątkowy program artystyczny, by, pamiętając o historii, uczcić 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległego bytu i przypomnieć o trudnej drodze, jaką nasz kraj przeszedł, by móc cieszyć się wolnością po 123 latach zaborów.

    Wspaniałym dopełnieniem całej uroczystości były scenki rodzajowe, które przeniosły nas do czasów zaborów, pokazując codzienne cierpienie, tęsknotę za bliskimi i normalnością. Przez poruszające do głębi: muzykę, taniec, słowo mówione oraz prezentację multimedialną uczniowie oddali hołd tym, którzy walczyli o niepodległość, jednocześnie przypominając, jak ważny jest patriotyzm.

    Występ zakończył się wspólnym odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego", w ramach akcji “Szkoła do hymnu”, co stało się symbolicznym gestem jedności całej społeczności szkolnej.

    To wyjątkowe wydarzenie nie tylko pozwoliło uczniom na głębsze zrozumienie historii naszej ojczyzny, ale także zintegrowało nas w radosnym, ale i wzruszającym świętowaniu wolności i niepodległości

  • Innowacje ludowe „Jak za dawnych lat” - zakwas z buraka

    Innowacja klasy trzeciej ma w swoim programie także poznanie dawnych sposobów leczenia i wzmacniania odporności domowymi sposobami. Dziś wykonaliśmy zdrowy, bogaty w antyoksydanty i witaminy, zakwas z buraka. Ma on wiele prozdrowotnych właściwości, między innymi działanie przeciwnowotworowe. Polecamy wszystkim wykonanie go w domu. Jak widać nie jest to takie trudne- wystarczy chcieć!

  • Warsztaty dyniowe

    Jak się okazuje bez obchodzenia Halloween również można spędzić wspaniale czas.Nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do fantastycznego miejsca- StarJumpu w Lipiu, gdzie uczestniczyły w warsztatach dyniowych zorganizowanych przez Dziecięce Wariacje. Było to kilka godzin, podczas których nie miały czasu na nudę, a wręcz przeciwnie: pobudzały swoją kreatywność, rozbudzały ciekawość i dawały upust swojej niepohamowanej energii. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyprawy!

     

  • Mój przyjaciel…. pingwin?

    Czy możliwa jest przyjaźń między człowiekiem i nielotem?Oparta na faktach wzruszająca historia rybaka, przyjaźniącego się z pingwinem, którą mieliśmy dziś okazję obejrzeć w kinie Helios w Starachowicach pokazała, jak silne więzi mogą połączyć człowieka i zwierzę. Ten familijny film uczy akceptacji odmienności, tolerancji, empatii, uświadamia, jak wielka siła tkwi w grupie, czym jest solidarność, wzajemna pomoc, wsparcie w trudnych chwilach. Film - wyświetlany w ramach „Kina na temat” - poprzedziła prelekcja o życiu pingwinów.

    To był przyjemnie i pożytecznie spędzony czas.

  • „Nie przeminie wszystko”…

    W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie, jak co roku, odwiedzili Bór Kunowski, by przy naszym lokalnym pomniku historii zapalić znicze, oddając cześć ofiarom niemieckiego bestialstwa z 4-go lipca 1943 roku, kiedy to doszło do masowego mordu na ludności cywilnej.

    Był to nie tylko czas refleksji i zadumy, ale też zabawy i integracji międzyklasowej.

    Pani sołtys Boru Kunowskiego, Renata Kita, jak zwykle, przyjęła nas bardzo serdecznie, przygotowując ognisko i gorącą herbatkę, za co bardzo dziękujemy.

    W cudownej jesiennej scenerii spędziliśmy ze sobą cudowne chwile

     

  • Dzień chleba - innowacja ludowa „Jak za dawnych lat”

    Innowacja ludowa klasy trzeciej była tym razem okazją do integracji z przedszkolakami.Wspólnie obchodziliśmy Dzień Chleba, podczas którego połączyliśmy przeszłość z teraźniejszością.Powstały z tego przepyszne wypieki smakujące wszystkim, którzy je skosztowali. Na pieczeniu chleba oczywiście się nie skończyło.Najpierw dzieciaki miały okazję poznać informacje na temat etapów powstawania pieczywa.Następnie sami za pomocą moździerzy robili mąkę, rozdzielali obrazki związane z przeszłością i teraźniejszością oraz poznawali nazwy i zastosowanie " nietypowych" przedmiotów. Punktem kulminacyjnym było wyrabianie ciasta- jedno z pomocą Thermomixa, drugie natomiast tradycyjną metodą wg przepisu pani Basi.

  • "Świętokrzyskie jakie cudne" - Święty Krzyż

    Kolejne miejsce na naszej mapie innowacji pedagogicznej to Święty Krzyż.

    Dziś uczniowie klas IV-VIII rozpoczęli rajd "Drogą Królewską" z Nowej Słupi na Łysą Górę, gdzie zwiedzili romański kościółek, krużganek klasztorny oraz Muzeum Misyjne. Dzieci wspięły się również na wieżę kościelną klasztoru, skąd rozpościerają się piękne widoki na Świętokrzyski Park Narodowy. W trakcie spaceru podziwialiśmy także piękno gołoborza, charakterystycznej formacji skalnej, której surowy krajobraz robi ogromne wrażenie i jest symbolem tego regionu.

    Następnie czerwonym szlakiem udaliśmy się do Trzcianki, gdzie w gospodarstwie agroturystycznym czekało na nas rozpalone ognisko. W otoczeniu przyrody, przy pieczeniu kiełbasek, mieliśmy czas na integrację i relaks. Była to wspaniała okazja do wspólnego, aktywnego, spędzenia czasu na świeżym powietrzu, a także do poznawania historii i podziwiania piękna świętokrzyskiej przyrody.

  • „Widzę siebie w tym zawodzie”

    Rób to, co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia

    Jak ważna jest decyzja młodego człowieka dotycząca wyboru ścieżki zawodowej, uświadamiali dziś siódmo- i ósmoklasistów doradcy zawodowi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Przeprowadzili ciekawe i bardzo przydatne zajęcia w oparciu o program z wykorzystaniem prezentacji „Widzę siebie w tym zawodzie”. Uczniowie rozwiązywali też test badający ich preferencje zawodowe i zainteresowania. Niewątpliwą atrakcją były filmy - prezentujące wybrane profesje - oglądane z wykorzystaniem okularów VR, przygotowane w oparciu o aktualne i przyszłe zapotrzebowanie rynku pracy.

    Właściwe decyzje i wybór odpowiedniego zawodu sprawiają, że praca nigdy nie staje się przykrym obowiązkiem.

    Naszym ósmoklasistom życzymy więc najtrafniejszych wyborów

  • Dzień wymarzonego zawodu

    Dziś obchodziliśmy dzień wymarzonego zawodu. Każdy z uczniów założył strój charakterystyczny dla profesji, jaką chciałby wykonywać w przyszłości. Najczęściej wybieranymi przez uczniów zawodami były: strażak, piłkarz, lekarz, pielęgniarka, policjant, weterynarz, ale nie zabrakło również adwokata, psychologa, inżyniera nadzoru czy prokuratora. To zaszczyt kształcić tak ambitne młode pokolenie

  • Dzień Edukacji Narodowej

    15.10.2024

    5 października, w Publicznej Szkole Podstawowej w Stawie Kunowskim, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowana przez uczniów klas V, VI, VII oraz VIII. Nasi młodzi wykonawcy zaprezentowali humorystyczne scenki, które rozbawiły zarówno nauczycieli, jak i zgromadzonych uczniów. Przedstawienie było pełne dowcipnych dialogów, obrazków z życia szkolnego oraz piosenek, a całość była znakomicie przygotowana, co dało się zauważyć po zaangażowaniu młodych artystów.

    Po programie artystycznym na scenę weszli przedstawiciele Rady Rodziców, którzy wręczyli nauczycielom kwiaty i złożyli serdeczne życzenia z okazji ich święta. Wszyscy pedagodzy zostali docenieni za ich ciężką pracę i oddanie. Atmosfera tego dnia była pełna ciepła, wzajemnego szacunku i wdzięczności, co sprawiło, że tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej na długo pozostanie w pamięci całej społeczności szkolnej.

  • Dzień Kasztana

    Jesień za oknami, a u nas w przedszkolu świetna zabawa związana z Dniem Kasztana.Dzieci bawiąc się tym wspaniałym darem natury uczyły się segregowania, klasyfikowania, przeliczania, a także układały rytmy i własne kasztanowe obrazki. Nauczyły się także krótkiej piosenki, przy której zabawa rozwinęła się na całego.

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Stawie Kunowskim
    Staw Kunowski ul. Szkolna 6, 27-230 Brody
  • (041) 271-11-80

Galeria zdjęć